O nás

Rodinná chovateľská stanica

Chovateľská stanica Saint Barbarons bola zaregistrovaná v roku 2013 ako medzinárodne chránená chovateľská stanica.


Do aktívneho chovu vstupujeme s konkrétnou predstavou a cieľom - odchovávať zdravé, krvne zaujímavé šteniatka so zaujímavým rodokmeňom, ktorý je prínosom pre plemeno, s pevným charakterom a oddanou povahou. Snažíme sa vyhýbať spojeniam, ktoré sú v slovenskom chove časté, naopak, nie je nám ľúto času ani prostriedkov spojených s vycestovaním do zahraničia za novou, zaujímavou krvou, samozrejme z overených odchovov.

Nie sme a ani nemáme ambície stať sa veľkochovateľmi, sme malá chovateľská stanica, šteniatka chováme pre potešenie a preto si dávame záležať na dôkladnej výchove a socializácii šteniatok.

Naši psi nie sú a nikdy nebudú pre nás nástrojom na obstarávanie živobytia, máme ich ako spoločníkov, venujeme im všetok náš voľný čas a preto je náš chov len čerešničkou na torte v našom vzájomnom spolužití.


Kľúčové pre náš chov je čo najefektívnejšie skĺbiť tri najdôležitejšie kritéria pri výbere rodičov našich šteniatok – zdravie, charakter (povahu) a exteriér tak, aby sa navzájom dopĺňali a zapadli do seba ako puzzle. Aby boli zdraví, povahovo vyrovnaní s potenciálom na výcvik a v požadovanom exteriérovom type.


Keďže žiadúci exteriér je vecou subjektívneho vnímania, každému sa môže páčiť iný typ. Náš ideál je  kompaktný hovawart, pevnej kostry s dobre modelovanou hlavou, ktorá je harmonická k telu, so správne neseným chvostom, kvalitným a bohatým osrstením a tmavým okom.
Nie je dôležité, koľko výstavných titulov majú na svojom konte rodičia, rozhodujúce je pre nás to, aby spĺňali štandart plemena a čo najviac sa priblížili k nášmu ideálu.

Na charaktere a pracovných predpokladoch hovawarta sa vzájomne podieľajú genetikcké predpoklady, výchova aj prostredie v ktorom žije. V našej chovateľskej stanici zabezpečíme správnu a bohatú socializáciu šteniatok – budú vyrastať v rodine s dvoma (zatiaľ) malými chlapcami, s mladou fenou nemeckého ovčiaka a s častými návštevami seniorov. Žijeme aktívnym spôsobom života, veľa cestujeme, časté sú u nás návštevy či už našich priateľov alebo kamarátov našich detí.


Veľmi dôležité sú aj genetické predpoklady, ktoré dostávajú šteniatka od svojich predkov, preto vyberáme psa na krytie tak, aby mal nekonfliktné a výborné spoločenské správanie (nielen vo svojom domácom prostredí), bol spoľahlivý k deťom a ostatným domácim zvieratám, nebol agresívny, nervózny alebo plachý, ale naopak  sebavedomý a vyrovnaný. Rovnaké nároky máme aj na chovnú fenu.
Hovawart je pracovné plemeno, je dôležité, aby bol správnym vedením chovu zachovaný potenciál a vlohy pre výcvik a stabilnú, vyrovnanú povahu.Zdravie – všetci vieme, aké je dôležité, preto aj my vyberáme do chovu 100% zdravých rodičov.  Na Slovensku máme zatiaľ povinné len RTG bedrových kĺbov, ostatné vyšetrenia sú založené na dobrovoľnosti. Naša chovná fena podstúpila ešte RTG vyšetrenie lakťových kĺbov a test na očné choroby, oboje s výsledkom negatívne.